Son Dakika

MSB bilgilendirme toplantısı EFES 2022 tatbikat alanında yapıldı:

- "1 Ocak'tan itibaren Irak'ın kuzeyinde 38'i büyük, 142'si orta çaplı olmak üzere 180 operasyon icra edilerek 425 terörist, 24 Temmuz 2015'ten bugüne kadar Irak ve Suriye'nin kuzeyi dahil 34 bin 950 terörist etkisiz hale getirilmiştir"- "Pençe Serisi operasyonlar kapsamında bugüne kadar 195'i Pençe-Kilit Operasyonu'nda olmak üzere toplam 1130 terörist etkisiz hale getirilmiştir"- "Bir güvenlik örgütü olarak en büyük mücadele alanlarından biri küresel terörizm olan NATO içerisinde ittifak üyesi bir ülkeye saldıran; asker, polis ve sivilleri şehit eden terör örgütüne destek olmak müttefiklik ruhuna aykırıdır. Bu desteği verenlerin NATO içerisinde yeri olmamalıdır."

GENEL 07.06.2022, 10:49
MSB bilgilendirme toplantısı EFES 2022 tatbikat alanında yapıldı:

İZMİR (AA) - Milli Savunma Bakanlığı (MSB), yılbaşından itibaren Irak'ın kuzeyinde 38'i büyük, 142'si orta çaplı olmak üzere 180 operasyon icra edilerek 425 terörist, 24 Temmuz 2015'ten bugüne kadar ise Irak ve Suriye'nin kuzeyi dahil 34 bin 950 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Tanıtım Subayı Deniz Yüzbaşı Burcu Naliç Yokuva tarafından EFES 2022 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Arazi Tatbikatı'nın icra edildiği Doğanbey Tatbikat Bölgesi'nde bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Milli Savunma Bakanlığının tüm birlik ve kurumlarıyla FETÖ, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ başta olmak üzere tüm terör örgütlerine karşı mücadeleyi artan şiddet ve tempoda sürdürdüğünü bildiren Yokuva, çalışmaların terörü ve teröristleri kaynağında etkisiz hale getirme anlayışıyla devam ettiğini belirtti.

Terörle mücadelede gelinen son duruma ilişkin rakamları paylaşan Yokuva, şöyle konuştu:

"1 Ocak'tan itibaren Irak'ın kuzeyinde 38'i büyük, 142'si orta çaplı olmak üzere 180 operasyon icra edilerek 425 terörist, 24 Temmuz 2015'ten bugüne kadar Irak ve Suriye'nin kuzeyi dahil 34 bin 950 terörist etkisiz hale getirilmiştir.

Ayrıca Pençe Serisi operasyonlar kapsamında son olarak 17 Nisan'da Metina, Avaşin-Basyan ve Zap bölgesinde başlatılan Pençe-Kilit Operasyonu başarıyla icra edilmekte, terör yuvaları tek tek parçalanmaktadır.

Birleşmiş Milletler Anlaşması'nın 51'inci maddesinden doğan meşru müdafaa haklarımız doğrultusunda sadece terörist hedeflere karşı icra edilen Pençe-Kilit Operasyonu'nda teröristlere ait çok sayıda silah, mühimmat ve mayın/EYP ele geçirilmiş ayrıca 184 mağara ve sığınak tahrip edilmiştir. Pençe Serisi operasyonlar kapsamında bugüne kadar 195'i Pençe-Kilit Operasyonu'nda olmak üzere toplam 1130 terörist etkisiz hale getirilmiştir."

Türk Silahlı Kuvvetlerinin teröristler dışında bir hedefinin bulunmadığını bir kez daha vurguladıklarını, terör örgütü DEAŞ'ın Müslümanları temsil etmediği gibi terör örgütü PKK'nın da Kürtleri temsil etmediğini ifade eden Yokuva, başta Pençe-Kilit Operasyonu olmak üzere vatan için canlarını feda eden şehit silah arkadaşlarını bir kez daha rahmetle andıklarını, yaralı personele acil şifa dileklerini ilettiklerini ifade etti.

- Hudut güvenliği

Yokuva, hudutlarda kaçakçılığın, yasa dışı geçişlerin ve düzensiz göçün engellenmesi ile teröristle mücadelede etkinliğin artırılması kapsamında teknolojik vasıtalarla desteklenmiş fiziki güvenlik sistemleri tesis edildiğini, hudut birliklerinin imkan ve kabiliyetlerinin sürekli geliştirilerek sınır güvenliğinde etkin tedbirler alındığını belirtti.

Bu kapsamda yapılan operasyonlara ilişkin rakamları paylaşan Yokuva, şunları kaydetti:

"2022 yılında İran sınırında 39 bin 177 şahıs engellenmiş, 966 şahıs yakalanmıştır. Alınan ilave ve etkin tedbirler sayesinde 1 Nisan'dan bugüne kadar tüm hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 1400 şahıs yakalanmıştır. Bu şahıslardan 129'u FETÖ mensubu olmak üzere 194'ü teröristtir. 38 bin 261 şahıs ise hududu geçemeden engellenmiştir.

Yine bu dönemde icra edilen operasyonlarda; 1007 kilogram uyuşturucu, 4 bin 250 adet muhtelif uyuşturucu hap, 3 bin 750 paket sigara ve 552 adet muhtelif silah ele geçirilmiştir."

- Suriye

Suriye'de hayatın normalleşmesine yönelik insani yardım ve altyapıyı destekleme faaliyetlerinin ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile koordineli olarak sürdüğünü dile getiren Yokuva, terör örgütlerinin başta Tel Rıfat, Münbiç ve Fırat'ın doğusu olmak üzere saldırı arayışlarının sürdüğüne dikkati çekti.

1 Ocak'tan itibaren harekat bölgelerine terör örgütü tarafından 476 taciz ve saldırı gerçekleştirildiğini, komandoların anında müdahalesiyle 1256 teröristin etkisiz hale getirildiğini aktaran Yokuva, "DEAŞ'la mücadele adı altında uluslararası kamuoyunda kendini meşrulaştırmaya çalışan eli kanlı PKK/YPG terör örgütü başta olmak üzere bölgede sağlanan barış ve istikrarı bozmak maksadıyla sivillerin yaşam hakkını ellerinden alanlara karşı, masum ve mazlumları gözeterek Suriye halkının yanında olmaya devam edeceğimizi, dünyanın da bu insanlık suçuna sessiz kalmaması gerektiğini bir kez daha vurgulamak istiyoruz." dedi.

- Ege, Akdeniz ve Kıbrıs

Yokuva, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Ege ve Akdeniz'de ülkesinin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin hak, alaka ve menfaatlerini korumaya devam ettiğini, Türkiye'nin iyi komşuluk ilişkileri ve müttefiklik ruhu içindeki tüm iyi niyetli ve samimi yaklaşımlarına rağmen Yunanistan'ın gerginliği tırmandırıcı, saldırgan söylem, tahrik ve hukuk tanımaz eylemlerine devam ettiğini, yapılan tüm diyalog ve görüşme çağrılarını cevapsız bıraktığını ve temelsiz suçlamalarını sürdürdüğünü kaydetti.

Yunanistan'ın askeri deniz ve hava araçlarıyla Gayri Askeri Statüdeki Adalara yönelik ihlallerine devam ettiğini, 2022 yılında 316 gemi ihlal ve 637 GASA iniş kalkış olmak üzere 953 ihlal gerçekleştirdiğini dile getiren Yokuva, bu dönemde söz konusu adalara 24'ü savunma bakan yardımcısı tarafından olmak üzere 73 ziyaretin gerçekleştirildiğini, uluslararası hukukun ihlaline devam edildiğini ifade etti.

Söz konusu ihlal ve ziyaretlere karşı diplomatik kanallardan gerekli girişimlerde bulunulduğunu, mütekabiliyet kapsamında faaliyetler yürütüldüğünü kaydeden Yokuva, Ege Denizi'nin Türkiye ve Yunanistan arasında dostluk denizi olmasını temenni ettiklerini, Kıbrıs'ta egemen, eşit, bağımsız iki devletin tek çözüm olduğunu bir kez daha vurguladıklarını kaydetti.

- Ukrayna

Rusya Federasyonu ve Ukrayna arasında yaşanan bölge ve dünya güvenliğine ciddi bir tehdit teşkil eden gelişmeleri yakından takip ettiklerini ifade eden Yokuva, "Ukrayna'nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne yönelik uluslararası hukuka aykırı bu durumun, gerginliğin bir an önce azaltılarak, diplomatik yollarla çözülmesi çağrımızı tekrarlıyor, daha fazla can kaybı yaşanmaması, huzur ve istikrar sağlanması için acilen bir ateşkes ilan edilmesinin önemli olduğunu bir kez daha vurguluyoruz. Karadeniz'de güvenliğin sağlanması için Montrö Sözleşmesi ile kurulan statükonun korunması gerektiğine inanıyoruz." dedi.

- NATO

Deniz Yüzbaşı Yokuva, kuruluşundan bugüne kadar başarılı bir savunma ittifakı olan NATO'nun değerlerini ve sorumluluklarını paylaşmaya, ikinci büyük ordusu olarak NATO'nun güvenliğinin tam merkezinde olmaya devam ettiklerini söyledi.

NATO'nun genişlemesinin hassasiyetlerine gösterilecek saygı oranında anlamlı ve önemli olduğuna işaret eden Yokuva, "Bir güvenlik örgütü olarak en büyük mücadele alanlarından biri küresel terörizm olan NATO içerisinde, ittifak üyesi bir ülkeye saldıran; asker, polis ve sivilleri şehit eden terör örgütüne destek olmak müttefiklik ruhuna aykırıdır. Bu desteği verenlerin NATO içerisinde yeri olmamalıdır." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin, bölge ve dünya barışı için sorunların her zaman diyalogla çözümünden yana olduğunu, küresel ve bölgesel güvenlik ve istikrarın tesisi için elinden geleni yapmaya devam ettiğini dile getiren Yokuva, bu kapsamda Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'in 19 Mayıs'ta Brüksel'de NATO Genelkurmay Başkanları toplantısına katıldığı, Japonya ve İtalya Genelkurmay Başkanları ile ikili görüşme gerçekleştirdiğini kaydetti.

Yokuva, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın ise 15-16 Haziran'da Brüksel'de NATO Savunma Bakanları toplantısına katılacağını, 29-30 Haziran'da da Madrid'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a refakaten NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılım sağlayacağını aktardı.

Karadeniz'in yanı sıra Balkanlar'daki ülkelerin istikrar, siyasi birlik ve toprak bütünlüğünün önemine işaret eden Yokuva, başta Kosova ve Bosna-Hersek olmak üzere tüm Balkan ülkelerinin birlik ve bütünlük içinde mevcudiyetini sürdürmesini istediklerini söyledi.

Türkiye'nin NATO'ya katıldığı 1952 yılından bu yana üstlendiği tüm görev ve misyonları başarıyla yerine getirmeye devam ettiğini dile getiren Yokuva, "Türkiye NATO'nun aktif ve yapıcı bir üyesi olmaya devam edecektir. Türk Silahlı Kuvvetleri de Birleşmiş Milletler, NATO, Avrupa Birliği ve AGİT görevleri ve ikili anlaşmalar kapsamında Libya'dan Kosova'ya, Azerbaycan'dan Bosna Hersek'e, Katar'dan Somali'ye kadar birçok coğrafyada dünya barışına katkıda bulunmaya devam edecektir." ifadelerine yer verdi.

- FETÖ ile mücadele

Yokuva, Bakanlığın tüm birimlerinin yeni bilgi, belge ve veriler ışığında FETÖ ile mücadelesini kararlılıkla sürdürdüğünü, 15 Temmuz 2016'dan bugüne 24 bin 387 personelin ihraç edildiğini, 781 personel hakkında ise idari sürecin devam ettiğini aktardı.

1 Ocak - 3 Haziran 2022 tarihleri arasında 428 personelin ihraç edildiğini, 258 emekli personelin rütbelerinin geri alındığını, 249 personelin göreve iade edildiğini, 22 emekli personelin rütbesi/unvanının iade edildiğini bildiren Yokuva, "Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde FETÖ ile iltisaklı tek bir personel kalmayıncaya dek mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir." dedi.

Deniz Yüzbaşı Yokuva, EFES 2022 Birleşik, Müşterek Fiili Atışlı Arazi Tatbikatı ile bu kapsamda düzenlenen sergi hakkında da bilgilendirme yaparak, "Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği, destek ve teşvikiyle yerlilik ve millilik oranı yüzde 80'lere yaklaşan savunma sanayimizin ürettiği yüksek teknoloji ürünü silah sistemleri de tatbikatta başarıyla kullanılmıştır." bilgisini verdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 03 Haziran 2023
İmsak 03:30
Güneş 05:27
Öğle 13:07
İkindi 17:06
Akşam 20:38
Yatsı 22:25
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 34 82
2. Fenerbahçe 34 77
3. Beşiktaş 34 74
4. A.Demirspor 34 66
5. Başakşehir 34 56
6. Trabzonspor 34 54
7. Konyaspor 34 49
8. Kayserispor 34 49
9. Karagümrük 34 47
10. Kasımpaşa 34 43
11. Alanyaspor 35 41
12. Sivasspor 35 40
13. Ankaragücü 34 39
14. Antalyaspor 34 38
15. İstanbulspor 34 35
16. Giresunspor 34 34
17. Ümraniye 34 30
18. Gaziantep FK 34 25
19. Hatayspor 34 23
Takımlar O P
1. Samsunspor 36 78
2. Rizespor 36 68
3. Pendikspor 36 67
4. Bodrumspor 36 62
5. Sakaryaspor 36 62
6. Eyüpspor 36 62
7. Göztepe 36 60
8. Manisa FK 36 56
9. Keçiörengücü 36 56
10. Bandırmaspor 36 55
11. Boluspor 36 52
12. Altay 36 40
13. Erzurumspor 36 39
14. Tuzlaspor 36 38
15. Gençlerbirliği 36 38
16. Altınordu 36 35
17. Adanaspor 36 25
18. Denizlispor 36 23
19. Yeni Malatyaspor 36 16
Takımlar O P
1. M.City 38 89
2. Arsenal 38 84
3. M. United 38 75
4. Newcastle 38 71
5. Liverpool 38 67
6. Brighton 38 62
7. Aston Villa 38 61
8. Tottenham 38 60
9. Brentford 38 59
10. Fulham 38 52
11. Crystal Palace 38 45
12. Chelsea 38 44
13. Wolves 38 41
14. West Ham United 38 40
15. Bournemouth 38 39
16. Nottingham Forest 38 38
17. Everton 38 36
18. Leicester City 38 34
19. Leeds United 38 31
20. Southampton 38 25
Takımlar O P
1. Barcelona 37 88
2. Real Madrid 37 77
3. Atletico Madrid 37 76
4. Real Sociedad 37 68
5. Villarreal 37 63
6. Real Betis 37 59
7. Osasuna 37 50
8. Athletic Bilbao 37 50
9. Girona 37 49
10. Rayo Vallecano 37 49
11. Sevilla 37 49
12. Mallorca 37 47
13. Cadiz 37 41
14. Getafe 37 41
15. Valencia 37 41
16. Almeria 37 40
17. Celta Vigo 37 40
18. Real Valladolid 37 39
19. Espanyol 37 36
20. Elche 37 24
sanalbasin.com üyesidir